تبلیغات
ساخت و تولید و کالیبراسیون - سختی و آزمون های مرتبط با آن 2
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : محمد صادق غنی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساخت و تولید و کالیبراسیون
دقت و کیفیت
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
چهارشنبه 16 مرداد 1392 :: نویسنده : محمد صادق غنی

ازمون سختی برینل

آزمون سختی برینل اولین آزمون سختی بود که کاربرد عمومی پیدا کرد در این آزمون در شکل اولیه اش از یک گلوله ی فولادی سخت شده به قطر 10 میلی متر تحت اثر نیروی ایستا ی 3000 کیلوگرم که به مدت 10 الی 15 ثانیه روی نمونه اعمال می شود ، استفاده می کنند.سپس قطر فرورفتگی به کمک یک میکروسکوپ مدرج اندازه گیری می شود. معمولا دو قطر متعامد را اندازه گرفته و میانگین اندازه اشان را برای محاسبه ی عدد سختی به کار می برند

در اینجا منظور از F  نیروی وارد شده و منظور از A مساحت سطح فرورفتگی می باشد

روش برینل برای آزمودن مواد خیلی سخت خوب نیست .با نزدیک شدن سختی ماده به سختی فرورونده ی کروی احتمال تغییر شکل فرورونده مطرح می شود. آزمون برینل برای سختی مواد تا درجه ی سختی 400 Hb  مناسب است برای فلز هایی با سختی بیش از درجه ی سختی500 Hb   توصیه نمی شود.

آزمون سختی ویکرز الماسی

در آزمون ویکرز الماسی فرورونده ی الماسی به شکل هرم است و مانند آزمون برینل به مدت 10 الی 15 ثانیه رو ی سطح نمونه  فشار داده می شود.همانند آزمون برینل ، عدد سختی دیکرز الماسی، Hd  از رابطه ی زیر به دست می آید:

فرو رونده استاندارد هرم مربع القاعده با زاویه ی 136 درجه بین وجوه متقابل است. یک امتیاز ازمون ویکرز در مقایسه با آزمون برینل این است که بدون توجه به اندازه ی فروروندگی، شکل هندسی هرم های مربع القاعده ی آزمون ویکرز همیشه یکسان است.

آزمون سختی راکول

دستگاه آزمایش راکول ، دستگاه آزمایش سریع و با خواندن مستقیم است . این روش برای انجام آزمون های مقایسه ای بسیار سریع مناسب است. در این آزمون یا در واقع مجموعه ی آزمون ها، عمق فرورفتگی اندازه گیری شده مستقیما به وسیله ی یک عقربه ی روی صفحه ی مدرج گردی ( یا امروزه به صورت دیجیتال) خوانده می شود .چندین مجموعه مقیاس راکول وجود دارد زیرا چند فرورونده و چند نیروی استاندارد برای آزمایش به کار می رود فرورونده ها گلوله های فولادی سخت شده با قطر های مختلف یا یک مخروط الماسی با زاویه ی 120 هستند.

هنگامی که یک فرورونده تحت اثر نیرو به درون ماده ای فشرده می شود، هر دو نوع کرنش کشسان و مومسان در آن ماده به وجود می آید، ولی از آن حا که سختی مقاومت در برابر تغییر شکل مومسان است.باید نیروی فروشونده قبل از خواندن سختی حذف شود. البته برای اطمینان از این که عدد خوان عدد درستی را نشان می دهد هنگام خواندن یک نیروی مختصر روی فرورونده اعمال می کنیم تا مطمئن شویم فرورونده در تماس کامل با کف فرورفتگی قرار دارد. این امر در سختی سنجی راکول از طریق اعمال یک نیروی جزئی و یک نیروی کلی حاصل می شود.

ریزسختی

چند سیستم آزنایش ریز سختی وجود دارد که متداول ترین های آن ها ویکرز الماسی و نوپ الماسی هستند اصول روش ریز سختی ویکرز الماسی همانند ویکرز استاندارد است با این تفاوت که به جای نیروی فرورونده ی چند کیلوگرم نیرو ها در حد چند گرم هستند. انواع این آزمون ها روی میکروسکوپ های متالوژیکی که برای این کار تعبیه شده اند انجام می شودفرورونده هرم الماسی کوچک روی صفحه ی یک عدسی شی مخصوص جاسازی شده است. سطح نمونه ی آزمایش پرداخت بسیار براق شده و برای مطالعات میکروگرافی حکاکی می شود مشاهده ی قطعه از زیر میکروسکوپ با بزرگ نمایی 200 الی 2000 امکان متمرکز کردن عدسی روی دانه های مجزای ماده و فرو کردن هرم الماسی با نیروی جزئی را مسیر می سازد نیروی مورد استفاده معمولا بین 1 الی 100 گرم می باشد.

آزمون ریزسختی نوپ الماسی

آزمون نوپ الماسی در امریکا ابداع شد. در این روش از هرم تاماسی استفاده می شود که قطر یزرگ حفره ی ایجاد شده توسط توسط آن هفت برابر قطر کوچکش و در حدود 30 برابر عمق آن است . امتیاز این نوع فرورونده در مقایسه با زمون ریزسختی ویکرز که فرو رفتگی مربعی ایجاد می کند در این است که که طول فرو رفتگی نوپ حدودا سه برابر قطر ویکرز است و می تواند با دقت بیشتری اندازه گیری شود عدد سختی نوپ از رابطه ی زیر به دست می آید:

که F در این رابطه نیرو و D تصویر مساحت حفره می باشد.


آزمون شر اسکروسکپ

این آزمون از نوع پویاست و طی آن یک وزنه با نوک الماسی از ارتفاع مشخصی رها شده با سطح نمونه ی ازمایش برخورد می کند و ارتفاع بازگشت آن را اندازه گیری می کنند در دستگاه آزمایش یک وزنه ی نیم انسی(14 گرمی) از ارتفاع 10 اینچی از درون یک لوله ی شیشه ای مندرج روی سطح آزمایش می افتد ارتفاع بازگشت با قضاوت چشم از روی خطوط مدرج لوله تخمین زده می شود (البته امروزه مدل های دیجیتال نیز وجود دارند) برای کسب یم نتیجه ی مطمئن لازم است چند آزمایش متوالی انجام شودولی برای هر ضربه باید محل ضربه جا به جا شود علت این امر ایجاد مختصر کار سختی در محل برخورد وزنه با سطح ماده است اگز چند آزمایش متوالی روی یک نقطه انجام شود مشاهده می شود که در اثر کار سختی هر بار ارتفاع بازگشت بیش از مرتبه ی قبل است نکته ی مهم دیگر این است که لوله ی شیشه ای در وضعیت قائم قرار داده شود.

این دستگاه کاملا قابل حمل می باشد در نتیجه برای قطعاتی مانند چرخ دنده و سطح حای غلتک های بزرگ عملیات فلز کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

روابط بین سختی و خواص دیگر

به عنوان یک قاعده ی کلی به نظر می رسد که در فلز ها با بالا رفتن سختی خواص دیگر مانند استحکام کششی، فشاری و برشی نیز افزایش می یابند.رابطه ی مشخصی بین سختی و استحکام که در مورد همه ی مواد فلزی صادق باشد در دست نیست ولی بعضی از فرمول های تجربی برای تخمین استحکام کششی برخی فلز ها از روی سختی آن ها موجود است

 موفق باشید

غنی

منابع :

کتاب آزمون مواد

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر